Historia

W 1969 roku powstała formacja, z której wywodzi się współczesny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”. Jego założycielem była Dobrosława Słupińska, ówczesna nauczycielka wychowania fizycznego, która po osiedleniu się w Szczecinie zapragnęła stworzyć grupę taneczną. Zespół powstał przy Liceum Ekonomicznym nr 2 w Szczecinie (obecnie Zespół Szkół nr 8). Dobrosława Słupińska zebrała dziewczęta i zaczęła przygotowywać tzw. pokazy masowe na stadionach i w innych miejscach publicznych.

Po trzech latach od pierwszej próby „Krąg” został zaproszony na obchody 1000-lecia bitwy pod Cedynią, a w roku 1974 wyjechał na pierwszy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej do Kielc, na którym zdobył trzecie miejsce. Zespół „Krąg” koncertował w Kielcach, Studziankach i Kozienicach.

18 maja 1976 roku zespół zajął drugie miejsce w konkursie „Jacy jesteśmy?” oraz uczestniczył w Szczecińskich prezentacjach, gdzie popisywał się kujawiakiem z oberkiem oraz krakowiakiem. W tym samym roku zespół koncertował w Warszawie, oraz w trakcie dożynek centralnych w Płocku.

Rok 1977 rozpoczął się wyróżnieniem podczas miejskiego przeglądu zespołów tanecznych oraz pierwszą podróżą zagraniczną. Zespół popłynął do Szwecji. W tym samym roku Zespół brał udział w Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach, gdzie otrzymał pierwszą nagrodę - Złotą Jodłę.

W rok później, w nagrodę za sukcesy, Zespół wyjechał do Rostocku (Niemcy). Brał też udział w obchodach 25-lecia Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 2 oraz prezentował się w czasie pochodu pierwszomajowego w Szczecinie.

W 1980 roku Zespół ponownie wytańczył Złotą Jodłę na Harcerskim Festiwalu w Kielcach. Po ogłoszeniu Stanu wojennego w 1981 r. zespół zawiesił swoją działalność. Po zakończeniu stanu wojennego w 1983 roku zespół został reaktywowany. W 1984 roku zespołowi została nadana oficjalnie nazwa: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg”. W tym samym roku zespół odbył tournée po Czechosłowacji.

„Krąg” wielokrotnie uczestniczył w festiwalu „Gryfiada” organizowanym przez Urząd Wojewódzki w Szczecinie oraz w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tanecznych organizowanym przez Urząd Marszałkowski, z którego tancerze najczęściej wracali z laurami. W 1988 roku Zespół odwiedził stolicę Danii – Kopenhagę i w tym samym roku uczestniczył w Studenckim Festiwalu w Katowicach. Rok później wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu w Reinham (Niemcy).

Po jubileuszu 25-lecia Zespołu Dobrosława Słupińska odeszła na emeryturę. Zespół był przez pewien czas pod opieką Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 2, a następnie nadzór nad nim przejęło Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Zespół nadal koncertuje i aktywnie uczestniczy w wydarzeniach szkoły, miasta i regionu. Kolejnymi dyrektorami „Kręgu” były kolejno: Beata Umińska, Krystyna Marcinkowska–Kwaśniewska, Sławomir Pawliński, Mariusz Kowalczyk, Ewa Kupidłowska. Obecnie zespół działa w ramach Pracowni Tradycji Polskiej w Pałacu Młodzieży - Pomorskim Centrum Edukacji w Szczecinie.